Jak wybrać piosenkę na pierwszy taniec?

#IdealnaPiosenka

Jak wybrać piosenkę na pierwszy taniec?

Zamknij oczy i wyobraź sobie swój pierwszy taniec. Nie musi być to dokładne wyobrażenie, ale taka ogólna wizja. Czy tańczycie walca? Kołyszecie się przytuleni w rytm romantycznej piosenki? Czy może rozkręcacie imprezę zachęcając gości do tańca?

Pomyśl w jakim stylu jest Wasze wesele? Eleganckie? Swojskie? Boho? A może stawiacie na naturalność i nie jest w żadnym stylu?

Następnie przypomnij sobie suknię ślubną. Czy nadaje się do szybkiego wywijania na parkiecie? Czy będzie się pięknie obracać?

Kilka rzeczy ustalonych. Wiemy już czy piosenka będzie szybka czy wolna. Elegancka czy wyluzowana. A także dopasowana do naszej kreacji.

Co dalej?

Zróbcie sobie wieczór przy winie i odpalcie ulubione piosenki. Takie, które lubicie słuchać, które przywołują wspomnienia. Wybierzcie TOP3 i sprawdźcie o czym są. Szukamy takich, które pasowałyby do klimatu ślubnego i nawiązywały do miłości.

Czym charakteryzuje się idealna piosenka?

  • ma tekst o miłości
  • wzbudza emocje (porywa, chwyta za serce)
  • ma wyraźną rytmikę (słuchając piosenki jesteś w stanie tupać nogą w rytm)
  • posiada rytmiczny refren (refren jest żywszy niż zwrotka i łatwo wpada w ucho)
  • ma punkty kulminacyjne (mocne uderzenia, wejście chóru lub rozbudowanej instrumentacji, akcenty)

Często słyszę od Par, które przychodzą na zajęcia, że zrezygnowali ze swojej ukochanej piosenki, ponieważ nie znaleźli w internecie żadnego przykładowego układu tanecznego. W ten sposób ich oryginalny wybór zmienia się w popularne i ciągle maglowane utwory na pierwszy taniec.

Skonsultujcie z instruktorem wybraną piosenkę i wybierzcie wspólnie figury inspirując się układami tanecznymi do innych piosenek (które znaleźliście na YouTubie), ale w podobnym klimacie co wybrany przez Was utwór. Większość rzeczy da się zatańczyć, a dużo przyjemniej będzie się Wam pracować przy ulubionej nucie niż przy przypadkowej piosence. Warto wiedzieć, że utwór do którego szykujemy choreografię usłyszycie na próbach milion razy.

Jeśli marzycie o walcu wiedeńskim lub angielskim to dobrze byłoby, gdyby wybrana piosenka była utrzymana w rytmie walca. Co to znaczy?

Walc jest tańcem „na trzy”. Większość piosenek, które słyszymy w radiu jest w rytmie „na cztery” i nie nadaje się lub nie pomaga w tańczeniu walca. Zdarza się, że Pary Młode tańczą walca do piosenek, które nie są walcem, jednak sprawia to sporo rytmicznych trudności. Walc jest tańcem wirowym i szybkim. Jeśli trafnie wybierzemy utwór to będzie on porywał nas do tańca i idealnie zgrywał się z krokami tanecznymi.

Jest jeszcze jedna zasada dotycząca wyboru piosenek. Jeżeli nie czujecie się zbyt mocni na parkiecie i chcielibyście wszelkimi sposobami to ukryć, to proponuję wybierać znane hity, które chwytają za serce. Taka piosenka kupuje sobie publikę zanim jeszcze zaczynacie tańczyć. Pomaga Wam i na samym starcie otrzymujecie plusa za wybór. Wszelkie instrumentalne utwory, które są bardziej tłem czy podkładem muzycznym sprawiają, że na pierwszym planie widać tańczącą Parę i to ona jest najważniejsza. To dużo trudniejsze zadanie i wymaga niezwykłej staranności.

Zawsze chętnie pomagam w wyborze piosenek i podaję argumenty za i przeciw. Zapraszam do współpracy i do śledzenia kolejnych wpisów!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *