Poradnik antykryzysowy

Q & A

Stworzyliśmy krótki poradnik antykryzysowy w formie pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się w przysyłanych do nas wiadomościach. Koronawirus sparaliżował życie w naszym kraju i znacząco wpłynął na codzienność. Wszelkie imprezy i wydarzenia zostały zagrożone odwołaniem. Jako Szkoła Tańca, która głownie prowadzi pierwszy taniec staramy się dostosować do zasad ogłoszonych przez Rząd i wspierać walkę z epidemią. Zamieszczamy pytania, które powtarzają się najczęściej. Nasze odpowiedzi powstały na podstawie konsultacji ze specjalistami branży ślubnej oraz innych branż.  

Czy powinniśmy odwołać ślub?

Sytuacja jest wyjątkowa i dynamicznie się zmienia. Dla własnego spokoju oraz w trosce o najbliższych, szczególnie naszych Seniorów powinniśmy przełożyć wesela kwietniowe i majowe. Jest to ciężka decyzja i nie łatwo się z nią pogodzić. Ostatnie wydarzenia pokazują, że epidemia nie skończy się z dnia na dzień i musimy zrobić wszystko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. W trudnej sytuacji znaleźli się nie tylko Państwo Młodzi, ale również usługodawcy z branży ślubnej. Obu stronom zależy na tym, aby się dogadać i znaleźć rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Spróbujcie porozmawiać i wyznaczyć nową datę na rok 2020 lub 2021, tak by zsynchronizować usługodawców. Starajmy się być elastyczni i życzliwi.

Nie chcę mieć wesela na jesieni lub zimą. Co teraz?

W takim wypadku najlepiej przełożyć wesele na rok 2021. Zdajemy sobie sprawę, że na ten wymarzony dzień czeka się bardzo długo. Niekiedy nawet dwa, trzy lata. Wizja przedłużenia oczekiwania wydaje się być koszmarem i ciężko zaakceptować ten fakt, jednak musimy zdać sobie sprawę, że bierzemy udział w wydarzeniu historycznym i nie mamy wpływu na ciąg wydarzeń. Nikt nie przypuszczał, że rok 2020 przyniesie nam epidemię i załamanie gospodarcze. Trzeba wziąć się w garść i wykorzystać darowany nam czas na pogłębianie relacji w związku i dopracowanie szczegółów związanych z organizacją wesela.

Na kiedy przełożyć termin?

Obecnie polecamy aby wybierać terminy jesienno-zimowe. Początek jesieni bardziej przypomina lato niż jesień i można załapać się na promienie słoneczne. Wesela jesienne zachwycają czerwono-złotą kolorystyką, dostarczając szeroką paletę pomysłów na fantastyczne dekoracje. Zima również może zainspirować i okazać się świetną alternatywą na obecny czas. Ślub to czas radości i pozytywnych emocji. Obecnie świat jest skoncentrowany na zdrowiu i utrzymaniu życia.  Warto zdecydować się na zmianę terminu, zadbać o bliskie nam osoby i nie narażać ich na zarażenie.

Czy urzędy udzielają ślubów?

Tak, ale na sali może być maksymalnie pięć osób. Para młoda, świadkowie, urzędnik i jeśli w ceremonii bierze udział obcokrajowiec to również tłumacz. Część urzędów odwołała śluby, a pary zostały o tym poinformowane indywidualnie.

Czy kościoły udzielają ślubów?

Śluby kościelne wciąż się odbywają. W kościele może być pięć osób, ale w tą liczbę nie wlicza się księdza i ministrantów, jak również organisty.

Co z dokumentami i opłatą w urzędzie stanu cywilnego?

Kwota, którą trzeba zapłacić za sporządzenie aktu małżeństwa, zawierającego zapewnienie o braku okoliczności przeszkadzających w zawarciu małżeństwa to 84 zł. Dokument jest ważny pół roku. Jeśli przełożyliście ślub na „za rok” to trzeba złożyć dokument ponownie i ponownie uiścić wpłatę. Aby odzyskać wpłacone wcześniej pieniądze, możecie złożyć do urzędu pismo o zwrot pierwszej wpłaty.

Grawer na obrączkach już gotowy. Co mamy zrobić?

Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić się do złotnika, który wykonywał grawer i poprosić o zmianę na nową datę lub piękny cytat.

W umowie z podwykonawcą mam wpisaną karę umowną czy będę musiała ją zapłacić?

 Nikt nie spodziewał się epidemii. Jest to siła wyższa. Organizacja pełnowymiarowego wesela nie jest możliwa, dlatego pozostaje nam negocjacja z podwykonawcami, która powinna doprowadzić do przeprowadzenia uroczystości w nowym terminie, na jak najbardziej korzystnych zasadach.

Czy ślub w czerwcu trzeba już przekładać?

Zagrożone są wesela zaplanowane na kwiecień i maj. Do końca kwietnia można się wstrzymać i obserwować jak rozwinie się sytuacja. Dobrze byłoby porozmawiać z właścicielami sali weselnej i wstępnie omówić plan działania.

Co sądzicie o przełożeniu dużego ślubu na za rok, a teraz zorganizowanie ślubu cywilnego?

Jeżeli zależy Wam na tym, aby za wszelką cenę się pobrać to oczywiście można tak zrobić. Szkoda jednak, że najbliżsi nie będą mogli uczestniczyć z Wami w tym dniu, ze względu na wprowadzone ograniczenia. Warto rozważyć wstrzymanie się z ceremonią i wykorzystanie czasu oczekiwania na dopracowanie szczegółów. Wesele organizuje się aby dzielić wyjątkowe chwile z najbliższymi. Towarzyszą temu niesamowite emocje. Czemu odbierać sobie ten przywilej?

Co grozi za zorganizowanie wesela?

W tej chwili nie ma możliwości zorganizowania wesela w lokalu. Usługi gastronomiczne nie mogą być świadczone gościom. Jedyną opcją na zorganizowanie wesela jest domowa impreza oraz serwowanie samodzielnie przygotowanych posiłków. Trzeba zauważyć, że te obostrzenia służą ochronie zdrowia i nie rozprzestrzeniania się epidemii. Trosce o naszych najbliższych. Czy naprawdę chcemy narażać naszych seniorów na niebezpieczeństwo?

Jeśli odwołamy wesele to czy możemy spodziewać się zwrotu zaliczek?

Najlepszym sposobem jest dogadanie się z usługodawcami i omówienie możliwości. Branża ślubna również jest w trudnej sytuacji. Jeżeli decydujecie się na nowy termin to warto zapytać czy dysponują wtedy czasem i czy mogą zrealizować zamówienie.

Co z zamówioną suknią? Czy mogę odstąpić od umowy?

Niestety nie ma jednoznacznego przepisu, który dawałby taką możliwość. Jednak jeśli wybrałaś suknię ślubną i byłaś na nią zdecydowana to nie ma powodu, dla którego miałabyś z niej rezygnować. Jeśli zdecydowaliście się na zmianę terminu wesela, to możesz zaplanować poprawki tuż przed nowym terminem, aby suknia była idealnie dopasowana.

Dekoratorka odmówiła przyjazdu na wesele, czy ma do tego prawo?

Każdy boi się o własne zdrowie. Dekoratorka nie chce narażać swojej rodziny i ma do tego prawo. W takiej sytuacji najlepiej porozmawiać i poprosić o zwrot wpłaconej zaliczki.

Zapraszamy do publikowania pytań dotyczących organizacji wesela, jak również pierwszego tańca na naszym Instagramie: @mdance.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *