Ranking Polskich Piosenek na Pierwszy Taniec

Marzy Wam się utwór na pierwszy taniec po polsku? Byłoby dobrze, gdyby słowa piosenki mówiły o miłości, podkreślając klimat ślubny i jednocześnie dotarły nawet do najstarszego pokolenia obecnego na weselu. Oto nasze propozycje wraz z krótkimi wskazówkami dotyczącymi pierwszego tańca:

 1. Wyglądasz tak pięknie Sobel

Piosenka inspirowana jednym z najczęściej wybieranych utworów w sezonie 2019/2020, a mianowicie piosenką:  You are the reason. Romantyczny, zapadający w pamięć tekst (a przynajmniej pierwsza połowa) i wyraźne, łatwe do wychwycenia akcenty muzyczne. Piosenka bardzo taneczna, można do niej z powodzeniem zatańczyć walca wiedeńskiego.

 1. Z Tobą chcę oglądać świat Zdzisława Sośnicka, Zbigniew Wodecki

Poruszające tytułowe zdanie idealnie wpasowuje się w ślubny klimat i czyni z pierwszego tańca prawdziwe wyznanie miłosne. Lekkości nadają utworowi powtarzające się pasaże muzyczne i nieco bardziej dynamiczny refren, który mógłby być płynnym walcem angielskim.

 1. Lubię wracać tam, gdzie byłem Zbigniew Wodecki 

Polecam szczególnie wersję z orkiestrą symfoniczną dostępną na Spotify . Znajdziecie ją tutaj. Bogata instrumentacja rodem z zaczarowanej baśni. Dynamiczny refren,  który wręcz porywa do tańca. Można pokusić się o walc wiedeński.

 1. Opowiadaj mi tak Zbigniew Wodecki

Ta klimatyczna piosenka rozpoczyna się spektakularnym, pełnym elegancji wstępem, który zapowiada rytmiczny i wpadający w ucho motyw muzyczny. Melodia przypomina trochę dźwięki ulicznej katarynki, dlatego też już z pierwszą nutą wydaje się być bliska sercu. Tańczy się do niej wyjątkowo łatwo. Świetnie sprawdzi się tu taniec użytkowy, jak i podstawowy krok walca.

 1. Każdemu wolno kochać Uniatowski

Pozornie może się wydawać, że jest to wolna piosenka, jednak rytm jest tu bardzo dynamiczny. W utworze występuje dużo zmian rytmicznych co czyni ją ciekawą i pozwala na dobieranie zróżnicowanych figur tanecznych. Można tam znaleźć również wyraźne punkty kulminacyjne, podczas których dobrze prezentują się spektakularne podniesienia.

 1. Kochaj mnie tak Dziemian, Magdooch

Piosenka rozpoczyna się wstępem, podczas którego Para Młoda może wejść na parkiet. Utwór jest dialogiem zakochanych, który w refrenie przemienia się w rytmiczny duet. Z powodzeniem można zatańczyć taniec użytkowy zarówno wolno i blisko, jak również szybko w figurach otwartych.

 1. O krok Jarosław Weber

Motyw z filmu „Zaczarowana” w polskiej wersji. Scena z filmu przedstawia walc tańczony podczas balu, który wyzwala w bohaterach prawdziwe uczucia. Właśnie taka jest ta piosenka: porusza i chwyta za serce. Utwór to niezbyt szybki walc angielski.

 1. Zabiorę Cię Tomasz Karolak

Pewne hity są nieśmiertelne. Piosenka zarówno w oryginale jak i wykonaniu Karolaka zawsze będzie na topie. Jest to wolny utwór idealnie nadający się do tak zwanego „przytulańca” urozmaiconego o figury taneczne i niezbyt szybkie obroty.

 1. Przetańczyć z Tobą chcę całą noc Anna Jantar

Jak sam tytuł podpowiada piosenka została napisana z myślą o tańcu. Dzięki temu od wielu już lat nie opuszcza weselnych parkietów. Rytm wskazuje na walca i z łatwością można go do niego zatańczyć. Tekst piosenki idealnie pasuje sytuacji.

 1. Pola Ar Łąki Łan

Oryginalny i niecodzienny wybór, który sprawdzi się dla fanów szybkich hitów. Kosmiczny wstęp oparty na dźwiękach syntezatorów i zaskakujący energetyczny refren. Wielokrotnie powtarzane: „Kocham Cię, Kocham Cię” zdecydowanie wpadnie w ucho. Można swobodnie zatańczyć do tej piosenki taniec użytkowy pełny obrotów i dynamicznych przejść. Świetnie rozkręci wesele i zachęci gości do wspólnego tańca.

 1. Zakryj Sarsa

Przy wyborze tej piosenki warto wysłuchać również wersji akustycznej. Utwór ma bardzo wyraźne, powtarzające się akcenty, które niekoniecznie sprzyjają w tańcu. Można spróbować zatańczyć do niej kroki tańca użytkowego.

Może chcecie coś dodać do naszej listy?

Napiszcie na naszym koncie instagramowym lub na adres e-mail: kontakt@mdance.pl a chętnie skomentujemy Waszą piosenkę i podpowiemy jaki styl taneczny najlepiej do niej wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *