Pierwszy Taniec – co warto wiedzieć?

Sezon ślubny trwa!  Chcemy podsumować niezliczoną ilość lekcji tanecznych, które odbyły się w sezonie 2018.

Poznaliśmy wspaniałych, pozytywnych ludzi. Mieliśmy okazję być świadkami prawdziwego uczucia i procesu przygotowań do najważniejszego dnia w ich życiu!

Pytania i uwagi jakie zostawiali nam Państwo Młodzi stanowią cenną bazę wiedzy dla przyszłych Par Młodych. Oto kilka z nich:

Kiedy zacząć naukę pierwszego tańca?

Osoby, które przygotowują się do pierwszego tańca podzielilibyśmy na trzy grupy.

Pierwsza z nich to osoby, które wymarzyły sobie swój pierwszy taniec i chcą aby układ taneczny był zgodny z ich wizją. Wyszukują pierwszy taniec na YouTube i tam szukają inspiracji w postaci figur, podnoszeń, piosenek i rozwiązań tanecznych. Również Taniec z Gwiazdami i teledyski dostępne w internecie stanowią dla nich kopalnię pomysłów. Tak przygotowana choreografia wraz z wsparciem Instruktora daje efekt, który jest połączeniem charakterów i jednocześnie wspólnym dziełem.

Osoby takie zgłaszają się na zajęcia z wyprzedzeniem trzech – czterech miesięcy i spokojnie pracują nad pierwszym tańcem.

Druga grupa to osoby, które chciałyby aby ich pierwszy taniec był bardziej naturalny i swobodny. Najczęściej też wybierają piosenki szybkie i dynamiczne.

Takim Młodym Parom proponujemy praktyczną naukę tańca, którą wykorzystają podczas całego wesela. Młodzi zaczynają kurs tańca użytkowego, który trwa od pięciu do dziesięciu spotkań i następnie przeobraża się w tworzenie pierwszego tańca.

W pierwszej części kursu Para Młoda uczy się obrotów i kombinacji tanecznych by następnie poukładać poznane figury i włączyć je do układu ślubnego. Taki kurs pierwszego tańca najlepiej rozpocząć na dwa miesiące przed ślubem. Wiele zależy od częstotliwości zajęć, dlatego też doradzamy zajrzeć w kalendarz i ustalić czy mamy czas na lekcje raz w tygodniu, czy możemy przychodzić na zajęcia częściej.

Trzecia grupa to tak zwany ekspresowy kurs pierwszego tańca. Pary przychodzą na miesiąc lub dwa tygodnie przed datą ślubu i tworzą wspólnie z instruktorem układ taneczny. Czasem jest to wspólny pomysł lub gotowa, sprawdzona choreografia pierwszego tańca, do wybranej wcześniej piosenki. Poziom trudności jest dostosowany do ilości czasu jaki Para Młoda może poświęcić na lekcje pierwszego tańca.

Ile trwa nauka pierwszego tańca?

Ilość lekcji tańca zależy od poziomu trudności układu tanecznego. Pozwoliliśmy sobie uszeregować to w następujący sposób:

2-3 godziny zajęć – prosty układ taneczny oparty na tańcu użytkowym i kilku atrakcyjnych obrotach lub nauka kroku podstawowego i figur tanecznych do swobodnego zatańczenia

4-6 godzin zajęć – standardowy układ pierwszego tańca. Złożony z prostych, widowiskowych figur tanecznych z możliwością wprowadzenia podnoszenia w pierwszym tańcu. Czas trwania układu to ok. 2 minuty.

6-12 godzin zajęć – najczęściej wybierany pierwszy taniec. Układ zawiera kroki walca wiedeńskiego lub walca angielskiego, może zawierać figury i kombinacje tańca użytkowego a także efektowne podnoszenia w pierwszym tańcu. Przygotowanie takiego układu jest wynikiem wspólnej pracy Instruktora i Pary Młodej, często zainspirowanych wspaniałymi układami tanecznymi zatańczonymi w filmach i programach telewizyjnych.

12- i więcej godzin zajęć – ambitny pierwszy taniec. Starannie zaplanowany i wymarzony. Układ zawiera bardziej skomplikowane figury walca wiedeńskiego i angielskiego lub zaawansowane kombinacje taneczne. Może zawierać dwa lub więcej podnoszeń oraz figury akrobatyczne w pierwszym tańcu. Dedykowany jest również dla osób, które rozpoczynają przygodę z pierwszym tańcem od nauki tańca użytkowego. Młodzi chcą umieć potańczyć na weselu lub rozruszać przed weselem.

Muzyka na pierwszy taniec czyli jaką piosenkę na pierwszy taniec?

Przygotowaliśmy dla Was listę piosenek na podstawie naszych wewnętrznych statystyk w kolejności od „najczęściej wybierane piosenki na pierwszy taniec” oraz „oryginalne piosenki na pierwszy taniec”.

 1. Ed Sheeran „Perfect”
 2. Paweł Domagała „Weź nie pytaj”
 3. Walc Barbary z filmu „Noce i dnie”
 4. Dimitro Shostacovich „The Second Walz”
 5. Jasmine Thompson „Willow”
 6. Christina Perri  „Thousand Years”
 7. Elvis Presley  „Can’t Help Falling In Love”
 8. Enrique Iglesias „Bailando”
 9. The Chainsmokers & Coldplay  „Something Just Like This”
 10. Ed Sheeran  „Thinking Out Loud”
 11. John Legend  „All of Me”

Poniżej inne tytuły, które były wybierane przez Pary Młode:

 1. Katie Melua  „Nine Million Bicycles”
 2. Rod Stewart  „Have i told you lately that i love you”
 3. Zbigniew Wodecki  „Z Tobą chcę oglądać świat”
 4. Grzegorz Hyży „Na chwilę”
 5. Earth, Wind & Fire  „September”
 6. Shania Twain  „From This Moment On”
 7. Łąki Łan  „Pola ar”
 8. Depeche Mode „Heaven”

 

 

Jakie buty do ślubu? 

Wygodne buty to najważniejsza sprawa na weselu. Panny Młode często pytają nas w jakich butach tańczyć? Niejednokrotnie wybierają buty atrakcyjne wizualnie, które znacznie utrudniają poruszanie się, są niestabilne i przy dłuższym noszeniu ranią stopy. Po kilku próbach pierwszego tańca okazuje się, że buty trzeba wymienić. Proponujemy zawsze dwa rozwiązania. Albo specjalnie przygotowane taneczne buty ślubne lub zwykłe buty taneczne, które można swobodnie wykorzystać na kolejnych weselach. Doradzamy aby zadbać o to z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż na zamówione buty trzeba trochę poczekać.

Zapraszamy serdecznie na zajęcia pierwszego tańca w Szkole Tańca MDance.

Więcej informacji na temat lekcji znajdziecie w zakładce Nauka pierwszego tańca 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *